Babeszjoza – najważniejsze nowości

Babeszjoza u pieska – sygnały i dodatkowo okoliczności niedyspozycji, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza stanowi nierzadko powstającą u piesków chorobą odkleszczową. Jeśli więc zdarza nam się wyprowadzać naszego pupila na spacer do parku albo lasu, powinniśmy rozumieć kiedy zdiagnozować jej symptomy. Wcześnie stwierdzona babeszjoza jest rzeczywista do gruntownego wyleczenia. Niestety nie hospitalizowana potrafi doprowadzić natomiast do śmierci stworzenia.

Okoliczności oraz zwiastuny infekcji

Babeszjoza grozi psom w każdym wieku, jednakże szczególnie wrażliwe są czworonogi niedojrzałe, które mają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone niebezpieczeństwo zarażenia się obowiązuje dodatkowo piesków odmian: greyhound i pitbull. Dolegliwość owa zwana jest również piroplazmozą i grozi naszym czworonogim psom nie tylko podczas lata. Jeżeli temperatura na polu przewyższa 5 stopni Celsjusza, piesek potrafi zainfekować się babeszjozą. Przeważnie wszak do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ugryzie czworonoga i zostanie w nim więcej niż dzień, infekcja jest podana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się przenosić. W trakcie trwania owego procesu szczególnie dochodzi do dużych stanów zapalnych ważnych narządów. Wypływa to zatem z walki systemu immunologicznego z pierwotniakiem skutkującym babeszjozę, tudzież z straty czerwonych krwinek. Podstawowe symptomy przypadłości pojawić się mogą wówczas po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Pozostałymi śladami niestety nie leczonej choroby potrafią stanowić takie problemy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli ponadto dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, oraz nieuchronnie, niestety ze śmiercią psiaka.
najlepsza oferta na psie legowiska kliknij

Kwalifikacja

Najlepiej zdiagnozować babeszjozę przez dokonanie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za przypadłość, możemy posiadać gwarancję co do zidentyfikowania. W pewnych przykładach szkodniki umieją nie być od razu wyraźne oraz potrzebne staje się uzyskanie pokaźniejszej ilości próbek krwi plus wykonanie kolejnych badań.

Babeszjoza u psa: w jaki sposób leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie łatwe. Nie istnieje bowiem jedyny środek, jaki z lekkością zwyciężył tę chorobę. Działanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, specyfików przeciw pierwotniakom, tudzież sterydów. Nadarza się dodatkowo, że w efekcie utraty czerwonych krwinek obowiązkowa staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do choćby kilku tygodni. Najodpowiedniejsze wskazywania są wtedy, jak choroba zostanie zlokalizowana jeszcze zanim dojdzie do niebezpiecznego braku czerwonych krwinek.